Biura karier, działające przy prawie każdej uczelni, stanowią pierwszą i najważniejszą płaszczyznę kontaktu i wymiany informacji pomiędzy pracodawcami a studentami. O tym, jak może wyglądać obecność pracodawców na uczelni, rozmawiamy z Jolantą Tyszkowską z Biura Karier Politechniki Krakowskiej.
Czy studenci chętnie zgłaszają się do biura karier? W jakim celu?
Studenci chętnie korzystają z usług doradców zawodowych, najczęściej taka porada dotyczy przygotowania dokumentów dla pracodawcy lub przygotowania do rozmowy kwalifikacyjnej. Często też zgłaszają się na konsultacje w zakresie sposobów poszukiwania pracy po studiach. W biurze karier studenci zapisują się ponadto na szkolenia oraz uzyskują informacje na temat ofert staży, praktyk czy stanowisk pracy.
Jakie formy może przybierać współpraca pomiędzy uczelnią a pracodawcami?
Pracodawcy, oprócz tego, że zamieszczają regularnie oferty pracy, staży i praktyk na naszym portalu, są zainteresowani także uczestnictwem w innych formach działalności na rzecz naszych studentów, takich jak Inżynierskie Targi Pracy, Dni Branżowe, prezentacje. Przedstawiciele firm odbywają również spotkania z pracownikami Biura, na których przekazują istotne informacje na temat rekrutacji w firmie. Przesyłają także propozycje konkursów na prace magisterskie i doktorskie.
Jakie działania cieszą się największą popularnością wśród studentów?
Prezentacje firm oraz spotkania z pracodawcami podczas targów.
Jeśli chodzi o prezentacje firm, to Biuro Karier stara się, żeby przyjmowały one raczej formę spotkania branżowego, gdzie oferowane są wybrane stanowiska pracy w danej firmie. Na spotkania tylko prezentujące firmę od jakiegoś czasu bowiem nie ma chętnych, stąd szukanie przez Biuro innego podejścia do spotkań.
Podczas targów natomiast pracodawcy, oprócz prezentacji na stoisku, mają możliwość wygłoszenia prelekcji w salkach konferencyjnych w budynku targów. Katalog pracodawców-uczestników jest dostępny na stronie Biura przez cały rok po imprezie targowej, na specjalnie przygotowanej podstronie targowej.
Które są najskuteczniejsze?
Myślę, że bardzo skuteczną metodą na pozyskanie pracowników jest udział w spotkaniu branżowym ze studentami. Na te spotkania studenci wcześniej się zapisują i często przychodzą, mając ze sobą przygotowane dokumenty dla przedstawicieli firmy. To pomaga w naborze. Wiadomości o akcji rekrutacyjnej firm zamieszczone po targach także cieszą się dużym zainteresowaniem. Zwrócić należy uwagę na długotrwały dostęp do tych informacji.
Jakie korzyści mogą odnosić pracodawcy z owocnej współpracy z uczelniami?
Uczelnie wyższe dysponują możliwościami zainteresowania młodych ludzi danym spotkaniem czy imprezą zbiorową na uczelni. Szczególnie jest to działka takich jednostek uczelnianych, jak Biuro Karier. Biuro Karier Politechniki Krakowskiej dysponuje aktualną bazą tych, którzy pracy jeszcze szukają lub chcą ją zmienić. Pośredniczymy w nawiązaniu kontaktów pomiędzy absolwentami, a pracodawcami, jeśli dokładne dane osobowe są ukryte. Mamy możliwości przekazywania studentom wielu informacji o firmach przy okazji szkoleń prowadzonych regularnie w biurze. Często tam właśnie studenci pytają dokładniej o praktyki i staże zamieszczone w naszej bazie.
Czy uważa Pani obecność pracodawców na uczelni za wystarczającą?
Zawsze można chcieć więcej. Można jednak stwierdzić, że udało nam się w tym roku przeprowadzić kilka bardzo owocnych spotkań z pracodawcami i instytucjami związanymi z rynkiem pracy. Wspomniałabym o projekcie grudniowym “Dni kariery z pracodawcami”, prowadzonym przez Francuską Izbę Przemysłowo-Handlową, dwukrotne spotkanie z Akademickim Inkubatorem Przedsiębiorczości w kwietniu, spotkaniu z prezentacją szóstej edycji projektu edukacyjnego Silesianum Professional (ułatwienie startu zawodowego młodym absolwentom kierunków technicznych) czy też marcowym spotkaniu w ramach II Edycji Dni Branżowych z firmą Jeronimo Martins Dystrybucja. Wielkim zainteresowaniem (sporo ponad 100 osób) cieszyło się spotkanie z firmą Budimex w maju. Forma spotkania była warsztatowa, skierowana do studentów IV i V roku Wydziału Inżynierii Lądowej, a skoncentrowana na zastosowaniu nowoczesnych technologii w inżynierii lądowej. Spotkanie to jest przykładem na to, że jeśli forma spotkania ze studentami wychodzi znacznie ponad komercyjną prezentację firmy, efekt jest murowany. Stąd zachęcić należy pracodawców do takiej twórczej inicjatywy.
Rozmawiała: Magdalena Jarosik
O obecności pracodawców na uczelni możesz przeczytać również tutaj.